Prečo ešte nemáš deti?

10:58

Ľudia mi často kladú rovnaký nevhodný typ otázok. Nevadí mi odpovedať na čokoľvek a som zvyknutá hovoriť aj o úplných tabu témach, o ktorých sa nehovorí, no pre mnohých ľudí môžu byť niektoré témy veľmi bolestivou záležitosťou.

,,Kedy budeš mať deti? A prečo ešte nemáš deti? Nemáš už vek na to, aby si mala deti? A na čo tak dlho čakáš, však čoskoro už nebudeš môcť mať deti.“

Lebo spoločnosť je nastavená tak, že žena automaticky má mať dieťa. Je predsa ženou. Nič iné sa netoleruje. Nemáš dieťa = si divná. No nie vždy to tak môže byť. A nikdy neviete, či na druhej strane nestojí niekto, kto si denne kladie jednu jedinú otázku: ,,A prečo práve ja nemôžem mať deti?“Nechce sa Ti čítať? Vypočuj si PODCAST :)

Neplodnosť je niečo, čo žena, ktorá túži po bábätku ani neberie ako reálnu možnosť, že by to mohlo postihnúť práve ju. No keď sa to stane má pocit, že sa jej zrútil svet. Ja sama som sa nikdy nezamýšľala nad tým, či vôbec deti môžem mať, brala som to ako samozrejmosť, že raz ich mať budem. Je to predsa normálne. Naskytla sa mi však príležitosť nájsť na túto otázku odpoveď. Dostala som ju na klinike reprodukčnej medicíny Repromedica, ktorá ako sama hovorí – robí medicínu s tým najkrajším poslaním. Absolvovala som vyšetrenia na určenie (ne)plodnosti - základné gynekologické, ultrazvukové, ktorými sa posudzovala veľkosť a tvar maternice, výška a kvalita sliznice, prítomnosť myómov, stav vaječníkov, rast folikulov a tiež prítomnosť cýst a endometriózy. Ďalej vyšetrenia hormonálne, ktoré podali informáciu o stave vaječníkov a ich schopnosti plodiť zrelé vajíčka. Vyšetrujú sa hladiny folikulostimulačného hormónu a luteinizačného hormónu, no je možné stanoviť aj hladinu Anti-Mülleriánského hormónu, ktorý informuje o zásobe vajíčok. Štandardnou súčasťou hormonálneho vyšetrenia je aj stanovenie hladiny prolaktínu a hormónu štítnej žľazy. Tieto vyšetrenia sú základom, ktoré podstúpi každá žena, ktorú trápi problém s počatím dieťaťa. Podľa potreby je možné tiež vykonať vyšetrenia imunologické, genetické, endokrinologické, diabetologické a tiež psychologické a sexuologické, lebo psychika je pri týchto problémoch niekedy oveľa dôležitejšia, ako by sa mohlo zdať. Vyšetrenia sú rovnako dôležité aj pre partnera a nie je správne hovoriť o neplodnosti muža či ženy, vždy ide o neplodnosť páru, pretože len spolu dokážu vytvoriť unikátnu biologickú jednotku. Štatisticky je však z 30% za neplodnosť zodpovedná žena, z 30% chlap, z 15% obaja partneri a pri zvyšných percentách neplodných párov sa na príčinu neplodnosti nepríde. Všeobecne sa za neplodný pár považuje ten, ktorému sa nepodarilo otehotnieť v priebehu jedného roka pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku. 

Táto téma je tak tabu a tak sa o nej nehovorí, že keď sa Vám to stane, máte pocit, že ste jediný na svete. No nie ste. V súčasnosti je až 15-20% párov neplodných, no až 90% z nich dokážu lekári pomocou rôznych metód liečiť. Reprodukčná medicína v posledných rokoch dosiahla významné pokroky a dodáva nádej tým, ktorý dieťa prirodzene počať nedokážu. 


SOCIAL FREEZING alebo kryokonzervácia zárodočných buniek


Keď pred pár mesiacmi môjmu malému bratovi diagnostikovali rakovinu, nikto z nás netušil, čo všetko ho čaká. Chemoterapia, rádioterapia, operácia. Dlhé týždne strávené na detskej onkológií. Neistota. Strach. Nielen fyzické, ale tiež psychické vedľajšie následky. Lebo toto všetko si so sebou rakovina nesie. A v neposlednom rade tiež odber a zamrazenie spermií, lebo chemoterapia a rádioterapia si u každého tretieho zachráneného dieťaťa, ktoré ochorie na rakoviny vezme veľmi vysokú daň – nenávratné poškodenie pohlavných buniek a následnú neplodnosť. Medicína však napreduje míľovými krokmi a čo ešte pre pár rokmi znelo ako scenár zo sci-fi filmu, je dnes bežnou realitou nielen pre onkologických pacientov. 


Social freezing je metóda preventívneho zmrazenia vlastných vajíčok ženy, či spermií muža pre budúce použitie, ktorá umožňuje použiť neoplodnené, zmrazené vajíčka alebo spermie v momente, kedy bude človek na dieťa pripravený. Túto metódu nevyužívajú len onkologickí pacienti, ale využíva sa tiež ako prevencia úrazov či chorôb, pri práci v rizikovom prostredí, či vykonávaní rizikového športu. Častým dôvodom je odloženie tehotenstva z iných dôvodov. Či už kariéra, profesionálny šport, finančná situácia, alebo hľadanie ideálneho partnera, ktoré sa nestihne ukončiť v najplodnejšom období ženy. Zmrazenie vajíčok poskytuje šancu na otehotnenie aj pre tie ženy, ktoré majú dôvod na odloženie materstva, alebo ktoré sa na dieťa v ten ,,správny čas“ necítia. Môže byť však jedinou nádejou pre tých, ktorých by inak záchrana života stála možnosť mať niekedy v živote vlastné deti. Social freezing sa ženám odporúča absolvovať do 30. roku života. Po 35. roku veku ženy klesá kvalita vajíčok a vajíčka nemajú správnu genetickú výbavu. 

Žena sa rodí s určitým množstvom vajíčok a v priebehu života jej už nové vajíčka nevznikajú. Najväčší počet vajíčok je vo vaječníkoch ešte nenarodeného dievčatka približne v polovici tehotnosti, vtedy sa ich množstvo odhaduje na 6-7 miliónov. Potom vajíčka začínajú zanikať. Pri narodení má dievčatko vo vaječníkoch 1-2 milióny vajíčok, keď dosiahne vek prvej menštruácie vajíčok je 300-500 tisíc, a  žena po menopauze ich má menej ako 1000. Vo vyššom veku však dochádza u žien k poruchám zrenia vajíčok. U mužov je možné spermie zamraziť v akomkoľvek veku, avšak s pribúdajúcim vekom ich kvalita klesá. 

Social freezing je preventívna metóda a nevylučuje sa prirodzené otehotnenie. V tom prípade sa zamrazené vajíčka či spermie nikdy použiť nemusia. Táto metóda však poskytuje vysoké šance na vlastné dieťa pre ženy, ktoré si vajíčka nechali zamraziť v minulosti a momentálne sa vo vyššom veku rozhodli pre tehotenstvo. 


Metóda IVF alebo ,,dieťa zo skúmavky"


Neplodnosť a problémy s otehotnením, či donosením dieťatka sú v dnešnej dobe pomerne častou záležitosťou a stretáva sa s nimi mnoho párov. Reprodukčná medicína však ponúka riešenie a umožňuje otehotnieť aj tým párom, u ktorých by to inak prirodzene nebolo možné. Základná metóda umelého oplodnenia, ktorá sa využíva v reprodukčnej medicíne sa nazýva IVF - In vitro fertilizácia, pri ktorej k oplodneniu vajíčka dochádza spontánne ako pri klasickom otehotnení, avšak udeje sa mimo tela ženy, z ktorého boli vajíčka na oplodnenie odobraté. Po niekoľkých dňoch prichádza na rad premiestnenie embrya do tela ženy a v prípade, že sa embryo úspešne zahniezdi, nastáva tehotenstvo. 

Táto metóda sa využíva najčastejšie pri diagnóze endometrióza, nepriechodných vajíčkovodoch, pri malom počte vajíčok, alebo pri veku nad 35 rokov. Ďalším z dôvodov je nízky počet spermií partnera. Štatistická úspešnosť IVF metódy je však vysoká a uvádza sa okolo 60%

Dôležitou otázkou pred podstúpením IVF je pre mnohé páry cena zákroku. Úvodná konzultácia na klinike Repromedica je nezáväzná a úplne zadarmo. Cena zákroku je však pre každý pár iná, pretože každý pár si vyžaduje individuálny proces šitý priamo na mieru. Poisťovňa prepláca základné vyšetrenia, odber vajíčok, vklad embrya a prispievajú tiež na lieky. V prípade ženy, ktorá má do 40 rokov, poisťovňa prepláca až tri IVF cykly. 


Nech mať dieťa je možnosťou pre každú ženu a kedykoľvek, kedy sa naň bude cítiť pripravená. 


Majte sa najkrajšie ako viete

VašaYou Might Also Like

0 komentárov

KNIHA NEINSTANTNE KRÁSNA

Vypočuj si PODCAST